Bio Havuz kendini nasıl temizler?
Bio Havuz sisteminin temeli limnolojiye (göl bilimi) dayanır. Araştırmalar sonucunda su bitkilerinin azot, nitrat, potasyum ve fosfor gibi zararlı maddeleri ve mineralleri absorbe ettiği görülmüştür. Ayrıca insan vücudundan çıkan atıklar gibi çeşitli sebeplerden dolayı oluşan mikroplar ve zararlı bakteriler de bu bitkiler için besin kaynağıdır.
Bio Havuz sistemi de temelde iki parçadan oluşur: Yüzme Havuzu ve Rejenerasyon Havuzu.

 
 

Rejenerasyon havuzu, zararlı mineralleri ve bakterileri yok eden su bitkilerini içeren bir botanik bahçedir. Rejenerasyon havuzu ile yüzme havuzu birbirine bağlanarak, yüzme havuzundaki suyun temizlenmesi sağlanır.
Sudaki hijyenik ortamı sağlayan sadece rejenerasyon havuzundaki bitkiler değildir. Konvansiyonel havuzlarda klor atıldığında ölen yararlı mikroorganizma ve planktonlar da vardır. Bu mikroorganizma ve planktonlar Bio Havuz sisteminde sadece rejenerasyon havuzunda değil, suyun her yerinde bulunur ve sürekli olarak arıtma işlemini gerçekleştirir.

Tıpkı doğal bir göldeki gibi ekosisteme sahip olan Bio Havuz, bu ekosistemi meydana getirecek şartları hazırlayan çeşitli özelliklerdeki taş katmanlarını da içerir.
Oluşan ekosistemde sadece zararlı bakteri ve mikroplar değil, yosunlar da barınamaz.